Brodivce (Ciconiiformes)

Bocian čierny Bocianovité (Ciconiidae) sú dlhonohé štíhle vtáky, príbuzné volavkám a ibisom. Majú dlhý, rovný, kužeľovitý a klinovitý zobák a veľké, dlhé a široké krídla.

Bocian biely (Ciconia ciconia) je známy vták vysokého vzrastu (102 cm), s dlhými nohami a krkom a klinovitým zobákom. Zafarbenie je biele, na koncoch krídel čierne. Nohy a zobák dospelých vtákov sú červené. V Európe okrem severných oblastí hniezdi aj Bocian čierny (Ciconia nigra). Je podobný bocianovi čiernemu, ale je o niečo menší. Obýva lesy rôzneho typu s potôčkami, živí sa najmä rybami.

K bocianovitým patrí aj nevzhľadný africký marabu zdochlinár (Leptoptilus crumeniferus). Zdržuje sa blízko osád, pri bitúnkoch. Lieta prekásne a pažravosti sa mu vyrovná len málokto.

Volavkovité (Ardeidae) sú najväčšou čeľaďou radu brodivcov. Telo majú pomerne slabé, z bokov stisnuté, krk veľmi dlhý a tenký a malú hlavu. Veľa ich žije v miernom pásme a v obratníkových krajoch tvoria hlavnú zložku vtáctva močiarov a vôd. Najznámejší európsky druh je volavka popolavá (Ardea cinerea).

Pozri ďalšie rady:  

Alky
Bahniaky
Brodivce
Čajky
Dravce
Ďatlovce
Holubovce
Hrabavce
Chriaštele
Kivi
Krakle
Krátkonožce
Kukučky
Lelky
Papagáje
Potápky
Potáplice
Pštrosy
Rúrkonosce
Sovy
Spevavce
Tučniaky
Veslonožce
Zúbkozobce

Podkmeň: Stavovce (Vertebrata)
Trieda: Vtáky (Aves)
Rad: Brodivce (Ciconiiformes)