Dvojitozubce (Zajace) (Lagomorpha)

Zajac Dvojitozubce (Lagomorpha) majú v hornej čeľusti dlátovité rezáky a ešte pár kratších zubov. Hlavným poznávacím znakom tohto radu sú rezáky sú bez koreňov, ktoré stále dorastajú. Očné zuby chýbajú.

Králiky sú príbuzné zajacom. Líšia sa však od nich menším telom, kratšou hlavou, ako aj kratšími zadnými nohami. Rozšírili sa po celom svete. Králiky viac bežia ako skáču. Mláďatá sa rodia bezmocné, holé a slepé. Králik divý (Oryctolagus cuniculus) pochádza z južnej Európy, najmä zo Španielska, ale rozšíril sa po celej Európe.

Zajace (Lepus spp.) sú dlhoprsté zvieratá, vedia dobre bežať a skákať. Rodia živé mláďatá, ktoré sú dobre osrstené a nie sú slepé, hneď po narodení vedia behať. Rad zajacov zahrňuje vyše sto druhov a poddruhov a je rozšírený po všetkých svetadieloch okrem Strednej a Južnej Ameriky a Austrálie. Náš zajac poľný (Lepus europaeus) mení veľkosť, váhu a farbu srsti podľa areálu, v ktorom žije. Zafarbenie sa mení v závislosti od veku i od ročného obdobia a skoro vždy sa viac-menej zhoduje s farbou pôdy, na ktorej zajac žije.

Pískavky (Ochotona spp.) sú rozšírené najmä v Strednej Amerike a v západných oblastiach Severnej Ameriky. Všetky druhy patria k horským zvieratám, prípadne žijú na vysoko položených planinách.

Pozri tiež:  

Vajcorodce
Vačkovce
Hmyzožravce
Netopiere
Letuchy
Slabozubce
Hrabáče
Hlodavce
Dvojitozubce
Plutvonožce
Veľryby
Sirény
Mäsožravce
Chobotnatce
Nepárnokopytníky
Párnokopytníky
Primáty

Podkmeň: Stavovce (Vertebrata)
Trieda: Cicavce (Mammalia)
Podtrieda: Živorodce (Theria)
Nadrad: Placentovce (Eutheria, Monodelphia)
Rad: Dvojitozubce (Lagomorpha)