Krátkonožce (Apodiformes)

Kolibrík Krátkonožce (Apodiformes) zahŕňajú dva podrady - dážďovníky a kolibríky. Nohy sú krátke s krátkymi prstami, nie sú schpné chodiť.

Dážďovníkovité (Apodidae) patria medzi najrýchlejšie vtáky, ktoré sú rozšírené takmer po celom svete. Prsty na krátkych nohách majú akoby lúčovito rozostavané. Sem patriace druhy sú málo väčšie ako lastovičky. Rozšírené sú po celom svete okrem arktickej a antarkticej oblasti, v počte 79 druhov.

Kolibríky (Trochillidae) tvoria osobitnú čeľaď kvetomilných krátkonožcov s dlhým zobákom a vyplaziteľným cicavým jazykom. Rošírené sú len v Amerike a zahŕňajú 319 druhov, najviac druhov žije v severnej oblati Južnej Ameriky. Vo vzduchu kmitajú krídlami veľmi rýchlo, spotrebujú denne dva razy toľko potravy ako sami vážia. Na perí kolibríkov sa zachytáva peľ kvetov, takže pri preletoch z kvetu na kvet opeľujú rastliny. Všetku činnosť vykonáva kolibrík za letu, lebo má také krátke nohy, že môže sedieť len na malinkých konárikoch a nemôže skákať ani behať. Najmenšim vtáčikom na svete je slníček malý (Phaethornis ruber), váži 1,6 až 1,8 gramu.

Pozri ďalšie rady:  

Alky
Bahniaky
Brodivce
Čajky
Dravce
Ďatlovce
Holubovce
Hrabavce
Chriaštele
Kivi
Krakle
Krátkonožce
Kukučky
Lelky
Papagáje
Potápky
Potáplice
Pštrosy
Rúrkonosce
Sovy
Spevavce
Tučniaky
Veslonožce
Zúbkozobce

Podkmeň: Stavovce (Vertebrata)
Trieda: Vtáky (Aves)
Rad: Krátkonožce (Apodiformes)