Mäsožravce (Carnivora)

jaguár Mäsožravce (Carnivora) majú pevnú kostru, na končatinách sú ostré pazúry. Kľúčne kosti chýbajú alebo sú zakrpatené. Chrup je heterodontný, rezáky sú ostré a malé, očné zuby sú veľké a ohnuté. Posledný čreňový zub v hornej čeľusti a prvá stolička v dolnej čeľusti sú najsilnejšie a nazývajú sa trháky. Mäsožravce majú dobre vyvinutý sluch a čuch. Majú pachové žľazy. Sú väčšinou celkom odkázané na mäsitú potravu. Stvabou tela a veľmi vyspelou nervovou činnosťou sú dobre prispôsobené potrebe chytať živú, často veľmi opatrnú a rýchlo korisť.

Cibetovité (Viverridae) sú mäsožravé malé šelmy starobylého pôvodu. Majú dlhé tenké telo a krátk nohy, niektoré druhy majú vtiahnuteľné pazúry. Živia sa myšami, vtákmi a rôznymi malými cicavcami. Sú rozšírené najmä v Afrike a Indii. Väčšina druhov má pachovú análnu žľazu, ktorá produkuje páchnucu hustú tekutinu. K cibetovitým patrí napríklad mungo indický (Mungos mungo), ktorý dokáže premôcť aj kobru.

Hyenovité (Hyaenidae) sú výlučne zdochlinožravé, psov pripomínajúce zvieratá s neobyčajne silnými trhákmi, schopnými rozdrviť aj hrubé kosti. Majú veľkú hlavu a mocné šijové svaly, čo im umožnuje vliecť aj ťažké zdochliny. Najväčším druhom je hyena škvrnitá (Hyaena crocuta). Je asi 1,3 metra dlhá a na jasnohnedej srsti má tmavé škvrny. Žije v strednej a južnej Afrike.

Medvedíkovité (Procyonidae) sú rozšírené takmer po celej Amerike, od Kanady až po Panamu. Najznámejší druh je mevedík čistotný (Procyoun lotor), ktorý má na sivožltom chvoste viač čiernohnedých obručí. Medvedíky žijú zvyčajne blízko vody a majú zvláštny zvyk umývať potravu pred zjedením. Živia sa rybami, žabami, rakmi, hmyzom, ovocím aj malými cicavcami.

Patria sem aj ďalšie čeľade:

 • Mäsožravce mačkovité (Felidae)
 • Mäsožravce psovité (Canidae)
 • Mäsožravce lasicovité (Mustelidae)
 • Mäsožravce medveďovité (Ursidae)
 • Pozri tiež:

  Vajcorodce
  Vačkovce
  Hmyzožravce
  Netopiere
  Letuchy
  Slabozubce
  Hrabáče
  Hlodavce
  Dvojitozubce
  Plutvonožce
  Veľryby
  Sirény
  Mäsožravce
  Chobotnatce
  Nepárnokopytníky
  Párnokopytníky
  Primáty

  Podkmeň: Stavovce (Vertebrata)
  Trieda: Cicavce (Mammalia)
  Podtrieda: Živorodce (Theria)
  Nadrad: Placentovce (Eutheria, Monodelphia)
  Rad: Mäsožravce (Carnivora)