Plutvonožce (Pinnipedia)

Mrož tichomorský Plutvonožce (Pinnipedia) sú prispôsobené životu vo vode. Končatiny sú premenené na plutvy, pohybujú sa zadnými končatinami. Ušné a nosové otvory sa zatvárajú. Majú dobrý sluch a citlivé hmatové fúzy.

Uškatcovité (Otariidae) sú plutvonožce slabšie prispôsobené životu vo vode. Majú zreteľné ušnice a zadné nohy môžu obrátiť dolu pod telo. Vyznačujú sa pomerne dokonalým mäsožravým chrupom a mohutnými plutvami, ktorých plávacie blany presahujú konce prstov.

Tuleňovité (Phocidae) sú dokonale prispôsobené životu vo vode. Majú prúdnicovité telo s ramenami a nohami premenenými na silné plutvy a telo pokryté krátkou, hrubou ochrannou srsťou. Mnohé druhy žijú na pobrežiach a blízko nich vo všetkých oceánoch sveta. Tuleň obyčajný (Phoca vitulina) je asi dva metre dlhý a váži do 75 kg. Vyskytuje sa okolo severomorských prístavov, v zálivoch a ústiach riek. Na breh vychádza le spať, slniť sa a odpočívať.

Mrožovité (Odobenidae) sú veľké plutvonožce, vyznačujúce sa veľkými hornými očnými zubami, z ktorých sa vyvinuli až 75 cm dlhé kly. Samce sú až 3,6 m dlhé a môžu vážiť až 1500 kg. Na zvráskavenom tele majú pomerne málo srsti, ale hrubá podkožná vrstva tuku ich chráni pred chladom arktického mora. Neraz ich možno vidieť vyhrievať sa na plávajúcich ľadových kryhách, alebo na kamenitých pobrežiach arktického oceánu. Dlhými klami vyhrabávajú svoju najdôležitejšiu potravu, lastúrniky, a bránia sa nimi aj pri nepriateľských stretnutiach s ľadovými medveďmi. Podobne ak aj iné plutvonožce aj mrože sa ozývajú hlasným hlbokým bučaním.

Pozri tiež:  

Vajcorodce
Vačkovce
Hmyzožravce
Netopiere
Letuchy
Slabozubce
Hrabáče
Hlodavce
Dvojitozubce
Plutvonožce
Veľryby
Sirény
Mäsožravce
Chobotnatce
Nepárnokopytníky
Párnokopytníky
Primáty

Podkmeň: Stavovce (Vertebrata)
Trieda: Cicavce (Mammalia)
Podtrieda: Živorodce (Theria)
Nadrad: Placentovce (Eutheria, Monodelphia)
Rad: Plutvonožce (Pinnipedia)