Sirény (Sirenia)

Sirény (Sirenia) sú prispôsobené životu vo vode. Hlava je oodelená od tela krkom, preto je pohyblivá. Predné končatiny sú premenené na plutvy. Chvost je zakončený tiež plutvou. Chrup majú degenerovaný, majú dobre vyvinutý čuch, žalúdok majú zložený. Patria sem čeľade: lamantínovité, dugongovité a kôrokožcovité. Lamantínovité (Trichechidae) sú veľké a takmer bezsrsté vodné cicavce.

Lamantín Lamantín širokonosý (Trichechus manatus) žije vo vodách Antíl a pri pobreží Floridy po severnú Brazíliu. Dorastá do dĺžky 6 metrov a váži 600 kg. Často vpláva aj do riek a počas rozvodnenia sa dostáva aj do rybníkov a močiarov. Pod vodov ostáva asi 4 minúty, potom sa vynára nadýchať sa. Predné končatiny má premenené na prsné plutvy so štyrmi ploskými nechtami. Zadné končatiny celkom chýbajú a telo sa končí veľkou okrúhlou chvostovou plutvou. Lamantíny, nazývané aj morskými kravami, sa pohybujú lenivo a spásajú vodné rastlinstvo. Jediné mláďa, ktoré sa rodí v skrytých lagúnach, vie ihneď po narodení plávať.

Lamantínom sa podobajú dugongy (Dugongidae), lenže chvostovú plutvu majú vykrojenú, čím sa viac podobajú veľrybám. Dugong obyčajný (Dugong dugong) žije v Indickom oceáne a v západných oblastiach Tichého oceánu. Samce majú asi 25 cm dlhé kly.

Pozri tiež:  

Vajcorodce
Vačkovce
Hmyzožravce
Netopiere
Letuchy
Slabozubce
Hrabáče
Hlodavce
Dvojitozubce
Plutvonožce
Veľryby
Sirény
Mäsožravce
Chobotnatce
Nepárnokopytníky
Párnokopytníky
Primáty

Podkmeň: Stavovce (Vertebrata)
Trieda: Cicavce (Mammalia)
Podtrieda: Živorodce (Theria)
Nadrad: Placentovce (Eutheria, Monodelphia)
Rad: Sirény (Sirenia)