Slede (Clupeiformes)

Sleďovité (Clupeidae)

Čeľaď sleďovitých rýb zahŕňa skoro 200 druhov, väčšinou sú to malé rybky, menšie ako 30 cm. Vyskytujú sa hlavne v tropických vodách a často vo veľkých kŕdľoch. Sleďovité ryby ľahko poznáme podľa charakteristických úst a podľa ostrej hrany na bruchu tvorenej radom tvrdých doštičiek.

Lososovité (Salmonidae)

V tejto čeľadi nájdeme najhodnotnejšie sladkovodné ryby. Telo majú pokryté mnohými malými šupinami a za chrbtovou plutvou majú malú, bezlúču tukovú plutvičku. Vyskytujú sa v studených vodách severnej pologule. Sú to dôležité a cenené športové a obchodné ryby. Viac pozri lososovité.

Šťukovité (Esocidae)

šťuka Šťuky patria do malej čeľade rýb (Esocidae), obývajúcich sladké vody po celej severnej pologuli. Najznámejší druh je šťuka obyčajná (Esox lucius), najobávanejší dravec európskych jazier, rybníkov a riek. Hlavu má predĺženú a hlbobo rozštiepené ústa, pripomínajúce kačací zobák, má silne ozubené. Chrbtovú a análnu plutvu má posunutú hodne dozadu, ich kostené lúče sú slabo vyvinuté, prípadne chýbajú. Dáva prednosť tichým, zarasteným vodám, kde v úkryte číha na korisť. Živí sa rybami a žabami.

Blatniakovité (Umbridae)

Blatniak obyčajný je jediným euroázijským zástupcom tejto čeľade. Je to malá rybka, dorastá do 9 cm. Žije iba v povodí Dunaja, obýva silne zarastené vody a kanály s mierne prúdiacou čistou vodou.

Pozri tiež:

Ryby
Jesetery
Kapry
Ostrieže
Pichľavky
Tresky
Úhory

Podkmeň: Stavovce (Vertebrata)
Trieda: Ryby (Pisces)
Rad: Slede (Clupeiformes)