Veľryby (Cetacea)

Veľryba grónska Veľryby (Cetacea) sú spomedzi cicavcov najlepšie prispôsobené životu vo vode. Žijú vo všetkých moriach a oceánoch. Členíme ich na bezzubé veľryby, sviňuchy, delfíny a narvaly. Vretenovité telo majú zakončené plutvovitým chvostom, takže vyzerajú ako ryby, hoci s nimi nemajú nič spoločné. Z končatín im zostali len predné, ktoré sa premenili na plutvy a plnia úlohy kormidiel. Zvyčajne sa zdržujú blízko hladiny, pretože sa môžu nadýchať len tak, že vynoria hlavu z vody. Po nadýchnutí sú veľryby schopné vydržať pod hladinou až hodinu.

Vráskavec ozrutný (Balanoptera musculus) je najväčší žijúci cicavec, patriaci k bezzubým veľrybám. Býva až 30 metrov dlhý a váži 115 ton. Od hrdla až po brucho sa mu tiahnu pozdĺžne vrásky. Je jednofarebne modrosivý, iba na spodnej strane má svetlejšie škvrny. Mláďa sa rodí až 7 metrov dlhé. Ako 2 až 3 ročný sa už môže rozmnožovať, pravda, vtedy je už 23 m dlhý a stáva sa vítanou korisťou rybárov. Sťahuje sa medzi Arktídov a Antarktídov.

Veľryba grónska (Balaena mysticetus) je menšia a vyskytuje sa len v najsevernejších moriach Atlantického a Tichého oceánu, v oblasti plávajúcich ľadovcov. Je najťažším žijúcim zvieraťom a dosahuje váhu až 200 ton, pre veľké prenasledovanie človekom je takmer vyhubená.

Vorvaň tuponosý (Physeter catodon) je najväčší druh zubatých veľrýb. Dosahuje dĺžku 18 metrov. Vo veľkej hranatej hlave, ako aj v trupe pozdĺž chrbtice sú dutiny naplnené žltkastou tekutou hmotou, ktorá na vzdychu zčasti tuhne na tuhý spermacet a sčasti sa oddelí ako spermacetový olej, tieto produkty využívajú ľudia. Vorvaň žije v tropických moriach, ale občas sa zatúla i ďalej na sever alebo na juh. Početné zuby mu pomáhajú chytiť a rozžuvať kraky a sépie, ktorými sa živí.

Pozri tiež:  

Vajcorodce
Vačkovce
Hmyzožravce
Netopiere
Letuchy
Slabozubce
Hrabáče
Hlodavce
Dvojitozubce
Plutvonožce
Veľryby
Sirény
Mäsožravce
Chobotnatce
Nepárnokopytníky
Párnokopytníky
Primáty

Podkmeň: Stavovce (Vertebrata)
Trieda: Cicavce (Mammalia)
Podtrieda: Živorodce (Theria)
Nadrad: Placentovce (Eutheria, Monodelphia)
Rad: Veľryby (Cetacea)